Näyttelyt ja kantakirjaus

Kantakirjanäyttelyitä järjestävät alueellisesti jaetut hevosjalostusliitot. Tarkemmat tiedot näyttelyistä ja ilmoittautumisohjeet löydät Hippoksen sivuilta.



Show-näyttelyn 2019 tulokset

luokka 4b, sh-tammat
1. Amin Olga 7,5-7-7,5-7-7 36 II
2. Jatkolan Ilona 7,5-8-8-7,5-6,5 37,5 II 1. BIS 10
3. Jatkolan Helinä 8-7,5-7,5-7,5-6,5 37 II
4. Viinitar POISSA

luokka 4a, sph-tammat
5. Keijusalama 8-7-8-7,5-7,5 38 II 2.
6. Vieno-Kaneli 7,5-8-7,5-7-8,5 38,5 II 1. BIS 4
7. Kumun Viku 7-7,5-7-6,5-7 35 II
8. S.O. Pikku-Myy 7-7,5-7,5-7-7 36 II

luokka 6, sph-oriit
9. Tintin Sahrami 8-8-7,5-8-8,5 40, I, 1. .Best in Show

luokka 1a, 1v sph
10. Väisälän Velmeri 8-7,5-7-7-6,5 36 II 1. BIS 11

luokka 1b, 1v sh
11. Tintin Tellervo 8-7,5-7,5-7-8 38 II 1. BIS 2
12. Villin Värikäs 7,5-7,5-7-7-7 36 II
13. Avalonin Usva 8-7,5-7-6,5-6,5 35,5 II
14. Villin Vivahdus 8-7-7-7-7,5 36,5 II 2.
15. Rainion Hulda 7,5-8-7-6-6 34,5 III

luokka 2a, 2v sph
16. Merimaan Neito 8-8-7,5-7-7 37,5 II
17. Tintin Hilla 9-8,5-6,5-7-7,5 38,5 II 2.
18. Merimaan Hevi 8,5-8-8,5-6,5-7 38,5 II
19. Vapun Keto POISSA
20. Merimaan Valtti 8-7,5-7,5-8-8,5 39,5 II 1. BIS 8

luokka 2b, 2v sh
21. Aamuyön Onnetar 8-8,5-8–7-8,5 40 I 1. BIS 3

luokka 5a, sph-ruunat
22. Lehden Erityinen 8-8-7-8,5-6,5 38 II
23. Villin Verraton 7,5-8,5-7,5-8,5-7,5 39,5 II 1. BIS 5

luokka 5b, sh-ruunat
24. Ramos POISSA
25. Kamus POISSA
26. Taiston Tango 7-7,5-7-7-7 35,5 II
27. Herra Hurmos 8-7,5-7-8,5-8 39 II 2.
28. Assun Paljaana 7-7-7,5-6,5-7 35 II
29. Sirkustemppu 8-8-7-8-8 39 II 1. BIS 9

luokka 3a, 3v sph
30. Arskan Ylpeys 9-8-7-7-7,5 38,5 II 1. BIS 7

luokka 3b, 3v sh
31. Untamo Upea 8,5-8,5-7-7-8 39 II 1. BIS 6
32. Nellin Nemo POISSA
33. Iinan Voivei 7,5-7,5-6,5-7-6,5 35 II

Junior handler, luokka 9
8. S.O. Pikku-Myy, esittäjä Kaisla Rauhamäki kunniapalkinto

Sisarusryhmä, luokka 7
1. Amin Olga, 2. Jatkolan Ilona, 3. Jatkolan Helinä II palkinto

Jälkeläisryhmä, luokka 8
34. ori Turon Myrsky
jälkeläiset: 35.Kukkarosuon Aku, 36. Ronja Myrskyntytär, 37. Pilvenhattara, 38. Myterä I palkinto

9. ori Tintin Sahrami
jälkeläiset: 10. Väisälän Velmeri, 11. Tintin Tellervo. 12. Villin Värikäs, 31. Untamo Upea II+ palkinto

Best in Show Tintin Sahrami
BIS 2 Tintin Tellervo
BIS 3 Aamuyön Onnetar
BIS 4 Vieno-Kaneli
BIS 5 Villin Verraton
BIS 6 Untamo Upea
BIS 7 Arskan Ylpeys
BIS 8 Merimaan Valtti
BIS 9 Sirkustemppu
BIS 10 Jatkolan Ilona
BIS 11 Väisälän Velmeri

paras esittäjä: Riikka Tommila-Väisänen (Väisälän Velmeri)

Teivon Show-näyttelyn tulokset

Tulokset (PDF)

Näyttelykirje

Aikataulu luokittain

Näyttelyn sponsorit 2017



Kansallinen Ponynäyttely tulokset Ypäjä 30.7.2017

Luokka 3.
Siru-Ukko III palkinto 1.sija

Luokka 5.
Haltiatuli I palkinto 1.sija RP -NUORI
Väisälän Vanessa IIpalkinto 2.sija

Luokka 12
Liekkiö Ipalkinto 1.sija RP-VARSA

Luokka 14
Kuukson Kaipaus I palkinto 1.sija
Tintin Sahrami I palkinto 2.sija

Luokka 15
Mirlakka I palkinto 1.sija RP-ORI,RP- VETERAANI

Luokka 18
Tulituike I palkito 1.sija RP-RUUNA

VUODEN VOITTAJAT 2017 kehä 5. suomenpienhevonen

I. Tulituike
II. Liekkiö
III. Mirlakka